Pływanie żabką

Pływanie żabką (ang. Breaststroke) – żabka / styl klasyczny to trzeci po kraulu i grzbiecie nauczany styl pływacki. Najczęściej używany do rekreacyjnego przemieszczania się w wodzie. Ciało pływaka zmienia swoje ułożenie w wodzie od 0° podczas wylezenia po wykonaniu kopnięcia nogami, do około 60° w trakcie wykonywania wdechu. Podczas pokonywania dystansu wykonuje ono falowy ruch biodrami, który korzystnie-wpływa na prędkość pływania. Podczas pływania ciało zawodnika powinno być utrzymywane w położeniu na piersiach (barki równolegle do powierzchni wody), a wszystkie ruchy ramion i nóg wykonywane muszą być równocześnie i symetrycznie. Podczas prostowania nóg stopy muszą być zwrócone na zewnątrz. Wszelkiego rodzaju ruchy "delfinowe" są zabronione.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawrót

W czasie wykonywania nawrotu lub przy kończeniu dystansu (meta) dotknięcie ściany powinno być wykonane oburącz równocześnie, a linia barków musi być pozioma w stosunku do powierzchni wody. Po nawróceniu i odbiciu od ściany zawodnik może wykonać pełen ruch ramion (do tyłu, aż do bioder) i nóg z wyjściem nad wodę.

 

Najczęściej popełniane błędy:

 • niesymetryczna praca nóg, jedna w stylu klasycznym, druga jak do kraula. 
 • przeciąganie dłoni za linię barków.
 • zaburzenia w oddychaniu (brak wydechu do wody).

 

Opis cyklu

A. Praca ramion

1. Pociągnięcie ramion

 • Pozycja wyjściowa wyleżenie (fig. 1) - obydwa ramiona w wyproscie z przodu,
 • Ugięcie w stawach łokciowych (fig. 2) – Ramiona rozpoczynają ruch w dół i na zewnątrz. Dłonie ustawione są do wody pod kątem 30°.
 • Ruch do wewnątrz (fig. 3) - po osiągnięciu położenia końcowego ramiona, mocno ugięte w stawach łokciowych rozpoczynają ruch do wewnątrz. W tej części ruchu jest najżywsza siła ciagu,
 • Wyniesienie i wdech (fig. 4) - Ruch do wewnątrz kończy się wówczas, kiedy dłonie znajdują się pod brodą a łokcie przy klatce piersiowej. Głowa i tułów od wysokości piersi znajduje w najwyższym położeniu i następuje wdech. Nogi w tym czasie rozpoczynają fazę przygotowawczą

2. Wyprost/wyrzut ramion w przód

Wyrzucenie ramion w przód (fig. 5) - Pojawia się siła hamująca w związku z wyprostem ramion pod wodą w przeciwnym kierunku niz ruch pływaka. W czasie wyrzutu ramiona i dłonie powracają położenia w przodzie a głowa zostaje zanurzona w wodzie.

Wyleżenie /poślizg

Wyleżenie (fig 9) - schowanie głowy między wyciągniętymi ramionami i wyleżenie. Falowy ruch tułowia pozwala zniwelować opór i przemieszczać ciało w sposób równomierny.

B. Praca nóg

1. Podciągnięcie nóg

 • Ugięcie w stawach kolanowych (fig. 5) - W chwili kiedy tułów i głowa znajduje się w maksymalnej wysokości (fig. 4) nogi zostają ugięte stawie kolanowym.
 • Podciągnięcie stóp do pośladków (fig. 6) - Stopy pod koniec tej fazy znajdują się blisko pośladków.

2. Zagarnięcie nogami i odepchnięcie

 • Zataczenie nogami ruchu po obwodzie koła (fig 6 i 7). Stopy wykonują zagarnięcie poprzez ruch w tył i na zewnątrz,
 • Połączenie stóp z sobą pedeszwami (fig. 8)