Jaworzno - Koparki

Termin

      Na listopadzie, najprawdopodobniej 16.09.2014 (niedziela) wybieramy się na nurkowanie do Jaworzna na tzw. "Koparki". 

 • Zbiórka w wyjazd w godzinach wczesno porannych spod siedziby Aquapos, ul. Głuchowska Poznań
 • powrót w godzinach wieczornych

Uczestnictwo

    W planie nurkowanie na głębokościach do 18 m., więc wystarczą uprawnienia OWD lub równoważne z innych organizacji. Podczas wyjazdu oczywiście istniej mozliwośź podniesienia uprawnień.

Lokalizacja

     Kamieniołom Jaworzno ul. Płetwonurków 1, 43-602 Jaworzno, Polska powiat Jaworzno, województwo Ślaskie

Namiary GPS

 • N 50°13,42'
 • E 19°18,45'

Parametry zbiornika

      Powierzchnia: 3,5 ha, max. głębokość: 18 m było 19,5 m - obecnie głębokość obniża się i 2005r wynosi 14,5m, wysokość n.p.m.: 330 m

Historia

      W 1977 zadłużone Zakłady Dolomitowe "Szczakowa" na wskutek nie płacenia za energię elektryczną zostają przez Górnośląski Zakład Energetyczny w Gliwicach odcięte od prądu. Zakład zostaje postawiony w stan likwidacji. Sprzęt pozostawiony na wyrobisku i cała niecka zostaje zalany w ciągu kilkudziesięciu godzin na głębokość 18 m. Pod lustrem wody pozostały dwie potężne koparki, łyżki, domek strzałowego, część stacji trafo. Ponury rejon stał sie jedynym w okolicy „dziki”akwen nurkowy. W 1988 r. w miejscu Centrum Nurkowe "Orka" z Bielska-Białej utworzyło bazę nurkową. Początkowo do tymczasowej bazy zaczęli przyjeżdzać nurkowie z całej Polski. Z czasem  poprawiała się infrastruktura. Pojawiła się sprężarka, wiaty, sklep nurkowy, barek, kilka przyczep kempingowych. Zaczęto pobierać opłaty za wjazd. Tzw „koparki” stały się drugim po Hańczy kultowym miejscem nurkowym w Polsce. W 2013 roku pojawiły się problemy dotyczące władania gruntem. 05 czerwca 2014 r. w przeprowadzonym przetargu, drogą licytacji prawa do wieczystego użytkowania terenów zajmowanych do tej pory przez Orka Group Sp. Z.o.o. Nabyło Konsorcjum Inwestycji Gospodarczych Sp. Z.o.o., będące między innymi właścicielem basenu w Jaworznie. Właściciel zapewnił, że wyrobisko będzie nadal funkcjonować i będzie udostępniane nurkom jak dotychczas.

Widoczność

     W ciepłe dni nurkuje tam kilkadziesiąt osób, co jak na tak mały zbiornik daje dodatkowy efekt mieszania się i zmącenia wody. Najlepiej nurkować w tym kamieniołomie późną jesienią lub zimą. Woda jest wówczas bardzo czysta i z racji niższej temperatury mało wówczas nurków. Widoczność początkowo wynosi 8-10 metrów. Kiedy pielgrzymują nurkowie przeciętnie 3-5m. Zimą widoczność to ponad 10m.

Opis akwenu

     Koparki to kamieniołom dolomitowy z zalanymi dwoma koparkami, domkami strzałowymi, połówką poloneza "Caro", samochodem BMW oraz pięknymi pionowymi ścianami. Większość "znalezisk" jest obojkowana, wszystkie są oporęczowane pod wodą.

 

 

      Zejście do wody z drabinek lub pomostów. Jesienią jest trochę trudniej, bowiem poziom wody często obniża się o ponad 2 m. Pomiędzy atrakcjami są rozpięte poręczówki. Opis mapy:

(1) stary rower,

(2) dwie potężne łyżki,

(3) większa koparka z gąsienicami,

(4) magazynek strzałowy,

(5) przepompownia,

(6) kosze pomp wraz z pomostem,

(7) koparka,

(8) domek strzałowego,

(9) stacja trafo,

(10) wrak poloneza,

(11) poczekalnia,

(12) bunkier strzałowego,

(13) wraka BMW,

Bezpieczeństwo

      Akwen dość bezpieczny, głównie dzięki czystej wodzie i małej głębokości. Pewne problemy początkującym nurkom może sprawić fakt, że głębokość przy pomostach gdzie wchodzimy do wody jest 12-14m.

Koszty

 • Koszt wyprawy: do ustalenie jeszcze (ok. 250 zł od osoby)
 • Dla osób posiadających OWD PADI możliwość podniesienia kwalifikacji do AOWD,
 • Ilość miejsc - 7

 W cenie:

 • dojazd naszym busem Aquapos (trasa: Luboń – Jaworzno – Luboń),
 • opieka instruktora,
 • niezapomniane wrażenia Laughing

 Cena nie zawiera:

 • wyżywienia,
 • wypożyczenia butli z tlenem,
 • sprzętu nurkowego dla osób nieposiadających kompletnego wyposażenia.

Prowadzący:

Piotr Zagajewski - instruktor PADI OWSI